Solunum testleri hastanemizde yapılmaktadır

1En sık kullanılan solunum fonksiyon testleri hangileridir?
Spirometri:Bu test akciğerlerinize giren ve çıkan hava miktarını istirahatte, zorlu nefes alıpverme sırasında ve egzersizde ölçerek aynı yaşta ,cinste,boyda kişilerden elde edilen değerlerle karşılaştırır. Solunum yollarında darlık olduğunda giren ve özellikle çıkan hava hızı azalır. Akciğer difüzyon kapasitesi:Akciğerlere giren ve çıkan gazların azalmasına sebep olan darlığınoluşturduğu direnç ölçülür. Akciğerlerin oksijen ve karbondioksit değişimini yeterince yapıp yapmadığı saptanır.
2Kimlere solunum fonksiyon testleri yapılır?
-Nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma yakınmaları olanlara
-Akciğer filminde normal dışı bulguları olanlara
-Uzun süreden beri sigara içenlere
-Ameliyat olacaklara
-Akciğerleri etkileyecek işlerde çalışanlara (madenciler, akü fabrikasında çalışanlar vs.)
-Sporculara
3Hangi hastalıkların tanısında kullanılır?
-Astım
-KOAH(Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)
-Akciğer fibrozisi
-Bronşektazi
-Asbestoz
-Sarkoidoz
-Skleroderma
-Akciğer kanseri
4Solunum fonksiyon testleri kimlerde risklidir?
-Geçirilmiş miyokart infarktüsü
-Kontrolsüz hipertansiyon
-Yeni göz ameliyatı geçirenler
-Akciğer ve batın ameliyatı geçirmiş,şiddetli ağrısı olan hastalar
-Solunum sistemi enfeksiyonu olanlar
Bu gibi durumlarda test öncesi hastaların teknisyeni bilgilendirmesi gereklidir.
5Solunum fonksiyon testi nasıl yapılır?
Göğüs Hastalıkları Hastanelerinde bu testlerin yapıldığı labotatuvarlar vardır.Spirometri, bu laboratuarların temel cihazıdır.Ölçüm yapılan elektronik bölüm ve hastanın nefes alıp verdiği ağızlık kısmından oluşur.Hastalar laboratuvarda görevli teknisyen tarafından test ileilgili olarak bilgilendirilir. İlk kez hasta tarafından kullanılacak ağızlık aletin giriş bölümüne yerleştirilir.Bu kısmı hasta dudaklarıile iyice saracak fakat dişleri ile ısırmayacak şekilde ağzına alır.Dudaklarını iyicekapatır.Hastanın burnu ölçüm öncesi özel bir mandalla kapatılır.Hastalar önce sakin bir şekilde nefes alıp verirken nefes vermenin sonunda teknisyenin kontrolüyle zorlu,derin ve hızlı bir nefes alırlar.Ardından teknisyenin hızlı, zorlu ve sonuna kadar nefes ver komutuile nefes verirler.Nefes verme işlem en az 6 saniye sürmelidir.

Solunum fonksiyon testleri (SFT), bir kişinin havayı zamanla ilişkili olarak nasıl soluduğunu belirleyen yani akciğer işlevlerini sayısal olarak ölçen fizyolojik testlerdir. Solunum fonksiyon testleri “Spirometri” denen aletlerle yapılır.
Akciğer fonksiyon testleri olarak ta bilinen solunum fonksiyon testleri, akciğerlerinizin ne kadariyi çalışıp çalışmadığını ölçmek için kullanılır. Bu testler nefes darlığı gibi yakınmaları olanhastalarda hastalıkların tanısında yardımcı laboratuvar incelemesidir.Doktorlar bu testi astımpulmonerfibrozis(akciğer dokusunun sertleşmesi), KOAH hastalıklarında(kronik obstrüktif akciğer hastalığı) gibidurumlarda tanıyı desteklemek amacıyla kullanırlar.