Yetişkin ve Yeni Doğan Yoğun Bakım

Yoğun Bakım Nedir?

Bir, ya da birden fazla organın geçici olarak yetersizliği nedeni ile vücudun aksamış olan fonksiyonlarının, esas neden ortadan kalkıncaya kadar desteklenmesi ve bu süreç içerisinde hastanın hayatta kalmasının sağlanmasına yönelik faaliyetleri kapsayan ve özellikle yapay solunum cihazı başta olmak üzere her türlü cihaz ve teknolojiyi kullanan bilgi ve yetenekleri buna uygun doktor ve hemşirelerin bulunduğu özel bir ünitedir.

Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitemiz Hakkında

Reanimasyon Yoğun Bakım ünitemiz 4 yatak kapasiteli olup son teknolojik cihazlarla donatılmış uzman kadrosu ile birlikte 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti vermektedir. Hastalarımız 24 saat takip altında olup; bakım ve tedavileri deneyimli yoğun bakım hekimleri hemşireleri ve yardımcı personeli tarafından sürdürülmektedir.
Hangi durumlarda yoğun bakıma hasta alınır?
• Ani kalp ve solunum durmaları,
• Kafa beyin travmaları,
• Omurilik travmaları Genel beden travmaları,
• Her türlü şoktaki hastalar,
• Akut solunum yetersizlikleri, (Akciğer travması, akciğer ödemi),
• Kronik solunum yetersizlikleri (KOAH),
• Ağır metabolik bozukluklar ve Asit- Baz dengesizlikleri,
• Sinir sistemi hastalıkları(Beyin kanaması vb),
• Kas hastalıkları (Myasteni, ALS vb),
• Sıvı elektrolit bozuklukları,
• Her türlü zehirlenmeler,
• Büyük ve uzun süren özellikli ameliyatların sonrası,
• Gebelik zehirlenmeleri,
• Tetanoz
Hastanızın tüm vücut gereksinimleri yoğun bakım ekibi tarafından desteklenmektedir
1Solunum:
Kendi solunumu yeterli olan hastalara oksijen maskesi ile oksijen desteği sağlanır. Solunumu yeterli olmayan hastalar da solunum cihazına bağlanmaktadır. Hasta solunumu yeterli oluncaya kadar makineye bağlı kalır.
2Beslenme:
Hastalarımızın çoğu ağız yoluyla beslenememektedir. Burunlarından bir boru (nazogastrik sonda) takılır ve bununla özel zenginleştirilmiş gıdalar verilerek beslenir. Bu şekilde beslenemeyecek hastalarımıza ise damardan serum vererek beslemekteyiz.
3Hijyen (Temizlik):
Hemşirelerimiz ve yardımcı personellerimiz tarafından hastanızın genel beden temizliği yapılmaktadır. Hastalarımıza günde 2 defa vücut banyosu (silerek), ağız, göz ve yüz bakımları, saç banyoları, erkek hastaların tıraşları yapılmaktadır.
4Tuvalet:
İdrar miktarı, hastalarımızın durumunu değerlendirebilmek açısından bizim için önemlidir. Bu nedenle, hastalarımızın hepsinde idrar sondası takılıdır. Gaita ise sürgü veya hasta altı bezi ile alınır.

Hasta Yakınlarının Bilmesi Gerekenler

Reanimasyona alınan hastanın yakınına; hastanın durumu, öntanısı, yapılması planlanan işlemler ve oluşabilecek sonuçlarıyla ilgili bilgi o andaki sorumlu doktor tarafından verilir.

Reanimasyonda takip edilmekte olan tüm hastalar hakkında, hasta yakınlarıyla hasta bekleme salonundaki bulunan görüşme odasında haftanın her günü 13:30 / 14:30 saatleri arasında görüşme yapılmaktadır.

Hastanın takiplerinde beklenen ya da beklenmedik olumsuz bir durum gelişmesi halinde hasta yakınlarının bıraktıkları telefon numaralarından ulaşılarak bilgilendirme yapılır.

Hasta servise geçeceği zaman hasta yakınlarına ulaşılarak bilgi verilir.

Hastanın başka bir bölüm / branş veya başka bir hastaneye yönlendirilmesi durumunda hasta yakınlarına bilgi verilir.

Reanimasyonda yatan hastaları enfeksiyondan koruyabilmek amacıyla rutin hasta ziyaretleri yoktur.

Doktorlarımızın iş yoğunluğunu da düşünerek, hasta hakkında düzenli bilgi akışının sağlanabilmesi için hastanın yakınları arasında birinci derece akrabalık ilişkisi bulunan yalnızca bir veya iki kişinin doktor ile irtibatta olması gerekir.
Ünitemizde, bebeklerimiz için gerekli olan tüm tedaviler en hızlı şeklide yapılmakta, ailelerimiz tedavi sürecinin her aşamasında bilgilendirilmektedir. Yoğun bakım yatışı süresince ailelerimizin bebekleri ile zaman geçirmeleri ve böylelikle küçük yavrularımızın tıbbi desteğin yanı sıra anne – baba şefkatini de hissetmeleri sağlanmaktadır.