Solunum Yolu Enfeksiyonları

SOLUNUM YOLLARI ENFEKSİYONU

Solunum yolu enfeksiyonu, alt ve üst solunum yollarını etkiler. Ancak soğuk algınlığı, grip, larenjit (ses kutusu iltihabı), farenjit (boğaz ağrısı), sinüzit, bademcik iltihabı ve difteri(kuş palazı hastalığı) üst solunum yollarında sıklıkla görülen enfeksiyonlar arasında sayılabilir. Yazımızın konu başlıklarını kısaca nedenleri, solunum yolu hastalıklarının belirtileri ve asıl üzerinde duracağımız başlık ise tedavisi yer almkatadır. Solunum yolları enfeksiyonlarının tedavisini ise bilhassa bitkisel yöntemler ve evde uygulanabilecek tedavi basamakları açıklanmaktadır. İlaçların yan etkilerinin(komplikasyonlar) nerede ise tedavi edici gücünden fazla olabileceği hususu göz önünde bulundurulduğunda -sanırım- bitkisel tedavi seçenekleri ayrı bir önem kazanmaktadır.

SOLUNUM YOLLARI ENFEKSİYONU NEDENLERİ

200’den fazla sayıdaki virüsler üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu virüsler çok hızlı yayılır ve çok bulaşıcıdır. Bu virüsler herhangi bir kişinin solunum yoluna tokalaşma gibi direk temas yolu ile, yiyecek veya içecek paylaşımı ve öpüşme gibi temas ile bulaşabilir. Ayrıca, öksürük ve hapşırma yoluyla da yayılabilir. En sık görülen neden, enfekte yüzeylere dokunduktan sonra kendi elleri ile gözlerini, burun veya ağıza dokunarak bulaştırmasını içerir. Akut farenjit hastalığına bazı bakteriler de neden olabilir. Bir bakteriyel enfeksiyon nedeniyle boğazda meyda gelen rahatsızlık streptokok anjini olarak isimlendirilir.

SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONU BELİRTİLERİ

Üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri genellikle üşüme ve öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, balgam, baş ağrısı, ateş, yüzde basınç, kulak ağrısı, soğuk ve sıcak havalara aşırı hassasiyet ve hapşırma durumlarından birini yada birkaçını içerebilir. Belirtilerin başlangıcı genellikle virüse maruz kalma zamanından 1-3 gün sonra başlar. Semptomların süresi genellikle 7 ile 10 gün arasında değişebilmekle beraber enfeksiyonun şiddetine göre daha uzun sürebilir. Solunum yolu enfeksiyonlarının farklı türlerine paralel olarak semptomlarda tüm durumlarda farklı olmaktadır. Soğuk Algınlığı Belirtileri- Hapşırma, öksürük, burun akıntısı ve tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı sık yaşanan belirtilerdir. Bu belirtilere ateş dahil olabilir veya olmayabilir.

Grip Belirtileri-Hastalar, herhangi bir uyarı olmadan birdenbire grip ve soğuk algınlığı ve öksürük daha fazla rahatsızlık yaşayabilir. Soğuk algınlığı belirtilerinin yanı sıra, grip hastaları genellikle yüksek ateş, baş ağrısı, titreme, vücut ağrıları, halsizlik ve yorgunluk yaşama riski taşıyabilirler ve daha yatkındırlar. Laranjit Belirtileri- Larenjitte en belirgin belirti ses kısıklığı ve ses kaybıdır. Şayet durum farenjit ise buna şiddetli boğaz ağrısı eşlik eder. Sinüzit Belirtileri- Yaygın belirtiler baş ağrısı, alında, yanak ve burun bölgesinde ağrı ve basınç görülür. Bundan başka soğuk algınlığı belirtileri görülebilir. Tonsillit Belirtileri- Bademciklerin iltihabı durumuna verilen isimdir. Boğaz ağrısı ve yutma güçlüğüne yol açar. Kuş Palazı(difteri) Belirtileri- Solunum yolu enfeksiyonu, çocuklarda genellikle geceleri meydana gelmektedir. Difteri belirtisi stridor denilen sert, gıcırtılı bir solunum sesi dahil olur.

SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONU TEDAVİSİ

Tedavinin ana basamaklarını “allopathic ilaç” olarak isimlendirilen ilaçların kullanımı oluşturmaktadır. Ancak, sağlık yetkilileri bu viral enfeksiyonlar için antibiyotik kullanımının önemli ölçüde iyileşme süresi azaltmayacağını bildirmektedirler. Solunum yolları hastalıklarına bilhassa virüslerin neden olduğu ve daha az oranda bakterilerin neden olduğu düşünüldüğünde antibiyotiklerin etkisi oldukça sınırlanmaktadır. Bu nedenle hastalar doktor tavsiyesi üzerine sıvı alımının artırılması gibi birtakım evde hazırlanabilecek uygulamaları benimsemişlerdir. Geleneksel ve bitkisel ilaçlar solunum yolu enfeksiyonları için en iyi tedavi gibi görünüyor.

SOLUNUM YOLLARI ENFEKSİYONLARINDA DOĞAL ÇÖZÜMLER

Solunum yolları enfeksiyonlarında reçetesiz satılan soğuk algınlığı, grip ve sinüs ilaçları ve ağrı kesiciler semptomların azaltılması adına geçici bir rahatlama sağlayabilirler. Fakat üst solunum yolu enfeksiyonu süresini kısaltmazlar. Aşağıdaki evde hazırlanabilecek ilaçlar, üst solunum yolu enfeksiyonlarında hızlı yardım almak için kullanılabilir.

Bunlar size ciddi yardım sağlayacaktır;
• Dinlenin ve bol miktarda sıvı alın.
• Boğaz ağrısı semptomları konusunda yardım isterseniz boğazınızı tuzlu su ile gargara yapınız.
• Burun salgıları gevşeterek sıkışıklığı rahatlatmak için buharı tüten bir kase çorba alınız.
• Larenjit durumunda çok fazla ve çok yüksek sesle konuşmayınız. Ses kutusunu dinlendiriniz.
• Balık, deniz ürünleri, derisiz kümes hayvanları, yumurta beyazı, yağsız et, filizi, soya ve düşük yağlı süt ürünleri gibi iyi kalite proteinleri içeren bir diyet kullanın.
• Şeker ve rafine edilmiş tahıllardan kaçının. Tahıl, kepekli tahıllar, taze meyve ve sebze üzerine odaklanın.
• C vitamini solunum yolu enfeksiyonları için çok iyi bir çözümdür. Ilık su ile limon suyunu karıştırın ve her yere götürün. Her zaman yanınızda hazır olsun.
• Çocuklarda solunum yolu enfeksiyonu durumunda zencefil ve bal vermek yararlı olacaktır.
• Buharı nefes almak etkili bir çözümdür. Sıcak suya teneffüsten önce okaliptüs yaprakları veya pudina nane yaprağı koymak etkiyi artıracaktır. Bu muamele burun tıkanıklığı durumunda rahatlama sağlar.
• Sarımsak(Allium sativum) doğal bir antibiyotiktir. Çocuklar için yapılan gıdalar veya çorbalara katılarak istifade edebilirsiniz. Yetişkinler ise bir diş sarımsağı yutabilir yada yemeklerinize dahil edebilirsiniz.
• Şeker, zerdeçal tozu(Curcuma longa), toz biber ve Thippili(Piper longum) tozunu bir bardak süt ile karıştırıp içiniz.
• Hapşırma sağlamak için ise bal ile betel (Piper betle) yapraklarının suyunu birlikte alınız.
• Balgam olmadan meydana gelen kuru öksürük konusunda yardıma ihtiyacınız varsa süt ve sade yağ ile boğazınızı yağlı tutun.
• Balgamlı öksürük için meyan kökü ile balı kaynatıp kullanın.
• Karabiber, sade yağ, şeker ve bal ile birlikte alındığında öksürük için başka iyi bir çözümdür.
• Öksürükten rahatlamak istiyorsanız Jaggery (hurma suyundan yapılan bir çeşit koyu renk şeker) ile taze soğan suyunu karıştırıp içiniz.