Göğüs Hastalıkları ve Alerji

Allerji ve Allerji Testleri


Alerji Nedir?
Alerji vücudun özel bir maddeye karşı gösterdiği ters (kötü) tepkiyi açıklamak üzere kullanılan bir terimdir. Alerjiye neden olan çoğu şey aslında zararlı değildir ve alerjisi olmayan insanlar üzerinde etki göstermez.Alerjik tepkimeyi harekete geçiren herhangi bir maddeye alerjik madde (alerjen) denir.

Alerji testleri, alerji varlığı ortaya koyan testlerdir. Diğer bir deyişle mevcut hastalığın alerjik bir nedeni varsa onu belirleyen testlerdir. Allerji biriminde alerji testlerinin yeri ve önemi büyüktür.

Alerji testleri hangi hastalıklarda yapılır? • Solunum yolu alerjileri (alerjik nezle ve astım)
• Gıda alerjileri
• Arı alerjileri
• İlaç alerjileri (bazılarında)
• Deri alerjileri (ürtiker ve anjioödem)
• Egzamalar (kontakt dermalit ve atopik dermalit)

Ayrıca;
Tekrarlayan veya uzun süre devam eden sinüzit, öksürük, orta kulak iltihabı ya da konjunktivit (gözlerde kızarıklık ve kaşıntı hali) gibi durumlarda da yapılmasında fayda vardır.

Uygulanan testin hastaya faydalı olması için;
-En uygun test materyali belirlenmeli.
-Test doğru, yani tekniğine uygun olarak uygulanmalı elde edilen sonuçlar doğru yorumlanmalıdır.
-Hatalı uygulanmış veya yanlış yorumlanmış alerji testleri, gereksiz tedavilere ya da maddi kayıplara neden olmaktadır.
-Bu testlerin yapılmasına, alerji konusunda uzman (alerji / klinik immünoloji ihtisası olan) hekimler tarafından karar verilmeli ve uygulanmalıdır. PRİCK TEST (EPİDERMAL TEST)

En sık uygulanan alerji testidir. Hastaya ağrı ya da acı vermeyen, kısa sürede neticelenen bir testtir. Allerjik rinit (alerjik nezle), alerjik astım, ürtiker (kurdeşen yada dabaz), gıda alerjisi, arı allerjisi gibi hastalıklarda uygulanır. Genellikle kolun iç kısmına yapılır. Allerjen içeren sıvı test materyali deriye damlatılır. Derinin en üst tabakasında küçük bir çizik oluşturularak alerjinin deriye sızması ve buradaki “alerji hücreleri” ile birleşmesi sağlanır. Bu uygulama “lancet” adı verilen steril ve tek kullanımlık ucu sivri materyallerle yapılır. Test uygulandıktan sonra 10-15 dakika beklenir ve takiben elde edilen deri cevapları değerlendirilir.

Bazı ilaçlar testin hatalı sonuçlar vermesine neden olur:
A. Antihistaminler yani alerji tedavisinde kullanılan ilaçlar
B. Gribal enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlar
C. Bazı öksürük şurupları
D. Mide hastalıklarının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar
E. Depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar

Bu nedenle;
-Kullanmakta olduğunuz ilaçlar, test planlama aşamasında doktorunuz tarafından size sorulacaktır. Halen ya da yakın zamanda kullanmış olduğunuz tüm ilaçları doktorunuza bildiriniz.

-Alerji testi planlanıp randevunuz verildikten sonra, herhangi bir ilaç kullanmanız gerekirse, lütfen bir ilacın yapılacak olan testlere etkisinin olup olmadığını doktorunuza danışınız.

-Kalp, şeker hastalığı ya da yüksek tansiyon gibi nedenlerle kullanmakta olduğunuz hayati önem taşıyan ilaçlarınızı alerji testini etkiler kaygısıyla kendi kendinize kesmeyiniz.
Bölüm Doktorları

11 Kasım 2021

Uzm.Dr. Mümtaz Nejat